חיפוש
  • hanan alon

יוגה עם מזגן או בלי ?!

עודכן ב: 18 ינו 2020

השבוע פנתה אליי מתרגלת ואמרה לי שהיא נהנית מאוד מהשיעורים, אך קשה לה מאוד כשחום הגוף עולה. היא רגילה לתרגל (ולא רק יוגה) בחדר מקורר ורצתה לדעת מדוע אני נמנע מלהדליק מזגן?

דבר ראשון חשוב לציין שהמטרה היא לא לסבול. במצב האידיאלי מומלץ לתרגל יוגה במקום בו החלל מאוורר, אך לא תמיד המקום עצמו מאפשר זאת.

שנית, הקירור "כביכול" מקל על תחושת האי-נוחות שבזיעה והמאמץ שבתרגול, אך הוא יוביל לאי-תקינות בהספקת הדם לשרירים הפועלים.

השרירים עלולים להתכווץ והקור יכול לגרום לפציעות, מפני שהגוף לא מתחמם מספיק ולא מוכן כראוי להעמיק אל המתיחות והתנוחות.

על מנת ליצור מקסימום תועלת מהתרגול, חשוב שהגוף יתחמם וע"י כך השרירים יכולים להימתח באופן יותר טוב ורעלים שהגוף לא צריך יכולים להיפלט החוצה. כאשר הטמפ' נמוכה היא גורמת לגוף להיות נוקשה ופחות גמיש.


תרגול יוגה במזגן או קירור אינו מומלץ ולא בריא! בזמן התרגול הגוף יותר רגיש והרוח הקרה חודרת אל הגוף, מחלישה את המע' החיסונית ועלולה ליצור פתוגנים שיחדרו למערכות ההגנה של הגוף. כל זה עלול להוביל לסימפטומים כמו: התייבשות – בגלל שהמזגן שואב את הלחות מהחדר ומהעור. בעיות במע' הנשימה - נזלות, אף סתום, גרון יבש וכו'. נוקשות בשרירים בצוואר, גב ועוד. עייפות, תשישות וכאבי ראש.


היבט נוסף וחשוב לא פחות:

הזיעה המוגברת היא תגובה טבעית ונכונה של הגוף למאמץ הפיזי בזמן התרגול. כשעולה האי נוחות, אנחנו מנסים בכל דרך אפשרית לפתור את הסיטואציה דרך התנגדות. כ"כ התרגלנו להיות תלויים במזגנים ובמאווררים עד כדי כך ששכחנו מהו ויסות טבעי של הגוף ע"י הזעה. כאשר אנחנו מדליקים מזגן זהו עוד ניסיון לברוח ולהימנע מאי הנוחות, לא רוצים לקבל את הסיטואציה.

הזיעה היא חלק מהמנגנון ההומואוסטטי (מנגנון היציבות הפנימית). הקור מפחית את הזיעה שיש לה חשיבות בסילוק חומרי הפסולת מהתאים בגוף.


המטרה ביוגה היא: לאמן את המיינד- לא לתת לרגשות ולרעשים במוח לתפוס את תשומת הלב ולחפש דרכים להימלט, אלא לקבל את מה שקורה כפי שקורה כאן ועכשיו! להרפות ולשחרר בתוך המצב המאתגר (כמו בסיטואציות מאתגרות בחיים). האם אנחנו בורחים מהם? או לומדים לשהות ולאמן את הגוף להכיל את הקושי.


חנן אלון מורה ליוגה ומטפל גוף נפש

1 צפיות0תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube